İsraillilerin ülkeye girişi yasaklandı. Karar Meclis’ten geçti

Maldivler’in ana muhalefet partisi Maldivler Demokratik Parti (MDP) tarafından Bakanlar Kurulu’na sunulan ve İsrail pasaportu sahiplerinin Maldivler’e girişini engelleyen yasa tasarısı, Parlamento’da oy çokluğuyla kabul edildi.

ÇAĞRIDA BULUNDULAR

Parlamentoda kabul edilen yasa değişikliği inceleme için Güvenlik Komitesine gönderildi. Parlamentoda iktidar ve muhalefet milletvekilleri, hükümetin ve halkın isteği doğrultusunda söz konusu yasa değişikliği sürecinin hızlandırılması için çağrıda bulundu.

GİRİŞLERİ YASAKLANACAK

Nihai oylamadan sonra çifte vatandaşlığı bulunanlar da dahil olmak üzere tüm İsrail pasaportu sahiplerinin Maldivler’e girişi yasaklanacak.

Maldivler’de, İsrail vatandaşlarının ülkeye girişini engellenmesi için yapılan gösterilerden sonra Maldivler Devlet Başkanlığı Ofisi, haziran başında İsrail pasaportu sahiplerinin Maldivler’e girişini engellemek için yasa değişikliği yapmaya karar verdiğini duyurmuştu.

MALDİVLER HAKKINDA

Güney Asya’da, Hint Okyanusu’nda yer alan 1.200 adadan oluşan devlet olan Maldivler Cumhuriyeti, parçalı halde olan bir adalar ülkesidir. Ülke, küresel iklim değişiklikleri yüzünden yüz yıl içerisinde sular altında kalması bekleniyor.

1.200 adanın sadece 281’inde insan yaşamın lduğu ülkede, 1.000 civarında ada hâlen boştur. Yerleşim bulunan 281 adadan 195’inde Maldivliler, 86 ada ise “otel ada” olarak değerlendirilmekte.

Maldivliler adada yer alan tek etnik gruptur ve kökenli bir halktır. Halk Maldivce konuşmakta olup, %97’si Müslümandır. Devlet başkanlık tipi cumhuriyet ile yönetilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir